Deniz canlıları

Bir çoğumuz denize gitti denizi seviyor, yüzmeyi seviyor dalmayı seviyor ve tatili seviyor. Denizin de içinde yaşayan yaşamlarını denizde sürdüren canlılar var bu canlılar birçoğumuzun merak kaynağı omuş durumda. Bu canlıları bulmak incelemek bunların nasıl hareket ettiğini nasıl beslendiğini bilmek ister gibiyiz. bunlardan bize en yakın olanı midyeler yani deniz kabukluları bunlar genelde kıyılarda bulunuyor. ve kumun altı onlar için tam bir saray. Benden size bir tavsiye canlı midyeleri görmek istiyorsanız denizin dalgasının kumsala vurduğu en son noktayı işaretleyin. Daha sonra burayı hızlıca kazın hızlıca derken deniz suyunun çukurunuz kapatmamasında bahsediyorum. kazdığınız çukur ne kadar derin olursa daha çok canlı midye ile karşılaşırsınız yalnnız bir kürek kazmanızda yarar var çünkü dediğim kısımlar gömülü canlı yengeçler oluyor. Denizde hiç yengeç olmasa dahi o bölgelerde kumun altında bulunabiliyor size kolay gelsin bir kaç fotoğrafı da sizlerle paylaşmak isterim.

 

Penaeus.............................Palaemon...... ................Crangon

 

Homarus.................................Astacus

Homarus ya da Astacus le derinlerde karşılaşmanız mümkün ama kayalıkların ve deniz bitkilerinin bol ve oksijenin olduğu yerler bu canlıların bulunduğu noktalardır.

 

Diogenes pugilator

İşte bu canlı bazılarımızın deniz minaresi bazılarımızın midye olarak adlandırdıkları bir canlı bu canlıyla çok kıyılarda sığ yerlerde küçükleriyle karşılaşabilirsiniz sert bi hareket haricinde hiç korkuları yoktur  kabuklarından kafalrını çıkarıp kıskaçlarını oynatırlar. kumun altında yaşarlar genelde.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !